onload="mapaStart();skoczDoAdresu('ul. Tomasza Zana 18A, 60-691 Poznań'); return false;">
facebook
Polski English Deutsch

Shaorma

Shoarma – przysmak z Bliskiego Wschodu

Shoarma jest daniem wywodzącym się z Bliskiego Wschodu, które jest tam niezwykle popularne. Od kilkunastu lat zauważyć można, że i w Europie cieszy się coraz większym zainteresowaniem i z roku na rok zdobywa kubki smakowe tysięcy osób. W każdym barze, w którym podawany jest Kebab bez problemu możemy otrzymać Shoarmę. W każdym miejscu może jednak smakować zupełnie inaczej. Ostateczny smak uzależniony jest od rodzaju użytego mięsa oraz przypraw. Shoarma może być wykonana ze skrawanych kawałków mięs takich jak: drób, jagnięcina, wołowina lub z mięsa mieszanego, czasem koziego. Chociaż najczęściej jest to baranina lub drób. Jest to jedno z dań kuchni arabskiej, które jest jednym z najbardziej znanych. Shoarma jest doceniana nawet przez największych koneserów kuchni świata


Dlaczego nasza Shoarma jest najlepsza?

Z całą pewnością nie jesteśmy jedynym miejscem, w którym podawany jest przysmak kuchni arabskiej – Shoarma.Jest jednak coś co sprawia, że nasze danie są wyjątkowe. Wyróżniamy się smakiem, który dla nas zawsze jest na pierwszym miejscu! Dokładamy wszelkich starań, aby nasze potrawy zawsze spełniały Państwa oczekiwania. Ważne jest dla nas, by użyte mięso było zawsze wysokojakościowym i świeżym produktem. Dbamy o każdy detal dania. Na smak wpływ ma bowiem nie tylko mięso, ale i aromatyczne przyprawy oraz dodatki. Wyjątkowy, orientalny smak, najlepsze produkty i indywidualne podejście do Klienta są naszymi wyznacznikami. Istotne jest także doświadczenie kucharzy - a my zatrudniamy samych profesjonalistów!


Metoda przyrządzania Shoarmy

Wiele osób Shoarmę kojarzy z Kebabem – nie ma w tym nic dziwnego. Spokojnie można użyć w tym wypadku stwierdzenia, że jest to jedna z odmian tego bliskowschodniego dania. Sama nazwa przetłumaczona z języka tureckiego oznacza bowiem „obracanie”. Przygotowując mięso na Shoarmę jest one nadziewane na specjalny do tego ruszt i obracane. Mięso umieszczane jest pionowo i opiekane płomieniem gazowym. Gotowe mięso skrawa się przy pomocy noża lub piłki elektrycznej. Cały proces nie trwa długo. Jest to tak naprawdę krótka obróbka termiczna i nie trzeba do opiekania mięsa używać dodatkowego tłuszczu. Jest to niezmiernie istotne, bo potrawa ta przygotowana przez nas jest nie tylko smaczna, ale i bezpieczna dla zdrowia.


Jakie dodatki są najlepsze do Shoarmy?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Możemy zaproponować Państwu typowo arabskie dodatki, w tym sałatki, które składają się z tradycyjnych składników takich jak: kasza bulgur, kuskus, orzeszki pinii, ser feta, hummus, pasty z pieczonego bakłażana i wiele innych. Całość uzupełniana jest świeżymi warzywami i orientalnymi przyprawami oraz ziołami.


Do Shoarmy możemy zaoferować także dodatki klasyczne i znane każdemu, takie jak chociażby frytki, chlebek pita czy ryż. U nas mogą Państwo dobrać dodatki według własnych upodobań! Shoarma należy do tych dań, które można skomponować praktycznie z wszystkimi dodatkami.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kebabu Alibaba w Poznaniu.